Titulní obrázek

Spolupráce ČEZ se Škodovkou

Společnost ČEZ se bude po dobu jednoho roku podílet na testování elektromobilu Škoda Octavia. Má napomoci tomu, aby elektromobily měly delší dojezd a aby se snížila pořizovací cena. Spolupracovat by ale měla i na společném obchodním modelu - jednat se bude například o tarify na dobíjecí energii.

Česká energetická skupina ČEZ plánuje spolupráci s mladoboleslavskou automobilkou Škoda Auto. Bude se podílet na vývoji elektromobilů.

ČEZ bude jeden rok testovat dva elektromobily Škoda Octavia Green E Line a v Mladé Boleslavi postaví rychlodobíjecí stanice. Oba vozy ČEZ převzal.

"Testování dvou elektrických Octavií je první krok k navázání daleko mohutnější spolupráce mezi námi a automobilkou. Je to příležitost, jak posunout vývoj elektromobility v Česku o několik kroků vpřed," uvedl manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ Tomáš Chmelík.

V první fázi se spolupráce zaměří na detailní sledování jízdních vlastností elektromobilů, auta bude ČEZ používat na kratší služební cesty a testovací jízdy v městském provozu. Zkušební provoz má poskytnout poznatky o vhodnosti elektrického pohonu pro každodenní praktické použití.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Výsledky mají také přispět k tomu, aby elektromobily měly delší dojezd a aby se snížila jejich pořizovací cena. Současný dojezd elektrické Octavie na jedno nabití je asi 150 km.

Automobilka si slibuje od zkušebního provozu také nové náměty pro obchodní modely. "Cílem je nabídnout zákazníkům o elektromobily při koupi vozu kompletní balíček, jako například výhodný tarif na energii," uvedl vedoucí vývoje elektromobility Škody Auto Petr Kristl.

ČEZ v současnosti provozuje dvacet dobíjecích stanic pro elektromobily ve čtyřech městech. Do konce roku 2013 by mělo být zprovozněno dalších 100 stanic. Praha koupí elektromobily pro úředníky za 5 milionů. Dalších 3,5 milionu dá na kampaň - čtěte ZDE Na elektromobily sázejí všechny automobilky.

V Česku nyní dobíjecí stanice pro elektromobily budují vedle ČEZ také další velké energetické firmy jako PRE nebo E.ON. Na jednu dobíjecí stanici připadá zhruba jeden vůz na elektřinu, těch jezdí v tuzemsku víc než 150. Vlastní elektromobil nyní má nebo vyvíjí téměř každá automobilová značka.