Titulní obrázek

Nové vozy automobilky Škoda se budou prodávat s aktivní kapotou

Mladoboleslavská Škoda Auto začala prodávat liftback nové Octavie. Autosalon v Ženevě však nabídne i kombiverze. Rychlá RS by měla také dorazit v tomto roce.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

Nová Octavia RS má dorazit ještě letos, to už automobilka řekla napevno. Pravděpodobná je premiéra na autosalonu ve Frankfurtu v druhé půlce září. Zástupci automobilky také prozradili, že RS bude nejrychlejší octavií všech dob. Pod kapotu dostane čtyřválcový přeplňovaný dvoulitr s výkonem kolem 220 koní a 350 Nm. Na výběr bude mezi šestistupňovým manuálem a dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG.

Pravděpodobné je, že se představí i turbodieselová varianta RS, stejně jako u předchůdce.

Aktivní kapota má zlepšit ochranu chodců při nárazu. V případě střetu s chodcem se kapota během několika milisekund zvedne od hrany čelního skla o pět centimetrů. Riziko zranění chodce se tím sníží, protože přizvednutím se zvětší vzdálenost kapoty od tvrdých částí motoru a vznikne tak určitá ochranná zóna. Tuto kapotu automobilky vyvinuly jako reakci na předpis o povinném prostoru mezi kapotou a motorem, který je určen pro deformaci při střetu s chodcem.

Tři čidla, která spouští kapotu, jsou pod nárazníkem v místech, kde je registrační značka. Podle informací ze servisů bude zakázané mít přední SPZ uchycenou v plastovém rámečku, bude se montovat přímo na nárazník. Tlustý rámeček by totiž čidla rušil.

Sama aktivní kapota je jak z pohledu vývoje, tak nákladů na výrobu velmi drahou záležitostí. Nutno ale dodat, že to není vynález Škodovky. Mají ji třeba mercedesy.