Titulní obrázek

Elektromobil Škoda - Octavia Green E Line

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájila výrobu testovací flotily elektromobilů Octavia Green E Line. Celkem deset elektromobilů bude sbírat zkušenosti v běžném provozu, na silnice vyrazí letos na podzim. Jde o první vůz Škoda s čistě elektrickým pohonem, který představuje pokračování strategie zaměřené na ekologicky příznivý provoz osobních automobilů.

Elektrickou energii čerpá Octavia Green E Line z moderního lithium-iontového akumulátoru s dojezdem 150 kilometrů. Baterie se skládá ze 180 jednotlivých lithium-iontových článků s celkovou energií 26,5 kWh, jeho hmotnost činí zhruba 315 kilogramů. Při brzdění motorem se energie do akumulátoru navrací. Desítka vozů bude ve spolupráci s externími partnery sbírat podrobné informace o praktické využitelnosti, spolehlivosti a bezpečnosti elektromobilů. Řidiči je na silnicích rozeznají podle designových polepů a nového bezpečnostního prvku - zvukového generátoru, který do rychlosti přibližně 40 kilometrů v hodině simuluje zvuk motoru.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Škoda Octavia Green E Line vychází z modelu Octavia Combi. Svou modulární konstrukcí podlahy je sériový model ideálně vhodný pro montáž baterie, elektronické řídící jednotky a elektromotoru. Při vývoji využila firma také moduly koncernu Volkswagen.

Elektromotor podává v trvalém provozu výkon 60 kW, maximální výkon činí 85 kW. Nejvyšší točivý moment o hodnotě 270 Nm je k dispozici již při rozjezdu, což je dáno charakteristikou pohonu. Octavia Green E Line akceleruje z 0 na 100 kilometrů za hodinu za 12 sekund. Maximální rychlost je omezena na 135 kilometrů v hodině.